Kapat
Hesabım
Üye Girişi
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
11.09.2023

Afia Gazlı İçecekler Nasıl Üretilmektedir?

Afia markası olarak, bildiğiniz gibi diğer tüm gıda ürünlerinin üretiminde göstermiş olduğumuz helal ve sağlıklı ürün üretme hassasiyetimizi, ürettiğimiz içeceklerde de göstermekteyiz.

İçeceklerimizin üretiminde kullanılan hammadde ve katkı maddelerini büyük bir hassasiyetle inceleyerek üretime hazırlanmıştır. Kullanılan kola ve portakal emülsiyon TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu)’a akredite olmuş dış kaynaklı özel laboratuvarlarda etil alkol ve DNA analizlerine (domuz DNA’sı ve sığır DNA’sı) tabi tutarak üretime alınıyor, sizlerin helal ve sağlıklı ürün talebi için maliyeti yüksek olan bu analizleri yaparak hiçbir soru işaretine yol açmak istemiyoruz. Ayrıca içeceklerin üretiminde % 100 toz şeker kullanarak bu sektöre göre büyük farklılık sağlıyoruz. Çünkü piyasada üretilen çoğu içecekte sentetik tatlandırıcı olarak bilinen şekere göre sırasıyla 180 ve 200 kat daha tatlı olan aspartam ve asesülfam K kullanılmaktadır. Bu iki sentetik tatlandırıcının tercih edilmesinin sebebi maliyetlerinin daha az olması ve şeker kullanıldığında pastörizasyon işleminin daha zor yapılmasıdır. Ancak bu nedenleri mecburiyet gibi görmemek gerekiyor; meşru dairede, helal yolla elde edilebilecek alternatif ürünlerin üretim teknikleri ve maliyetleri, piyasadaki mevcutlara oranla yüksek olsa da, üretimlerini sağlamak mümkündür.

Afia Kola’nın üretiminde kullanılan kola emülsiyonunun her bileşeni için alkol ve DNA analizleri yapılarak birkaç yıl süren Ar-Ge çalışmaları sonrasında belirlenen formül kullanılmıştır. 

Bu Ar-Ge çalışması sonucunda elde edilen reçete için;

  • Renklendirici olarak, sanılanın aksine, böcekten elde edilen renklendirici olan karmin (E120) yerine, şekerden elde edilen bir renklendirici (karamel)
  • Kıvam arttırıcı olarak, tamamen bitkisel kaynaklı bir katkı maddesini
  • Asit olarak, su gibi kimyasal bir formüle sahip kolaya keskinlik veren doğal bir asit ürününü
  • En kritik hammadde olan aromayı ise, kola bitkisinden doğal yollarla elde edilen, ürüne aroma veren, %100 doğal ve bitkisel kola aromasını
  • Aromanın elde edilmesi sırasında ve taşınmasında kullanılan, daha sonra son ürüne eklenen helal bir glikol türevini
  • Son olarak % 100 toz şeker ve topraktan elde edilen doğal CO2 gazını sisteme ekleyerek nihai ürünü elde ediyoruz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.