Kapat
Hesabım
Üye Girişi
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
13.09.2023

Aroma Maddeleri

Aroma vericiler, saf hali ile kullanılamayan üretimi yapılacak ürüne belirli bir koku ve tat kazandırmak, mevcut kokuyu arttırmak, değiştirmek veya istenmeyen kokuları gidermek amacıyla eklenen koku ve tat verici özellikte maddelerdir. Aroma vericiler; Aroma maddeleri (aroma verme özelliği olan tanımlanmış kimyasal maddeler), aroma verici preperatlar, ısıl işlem aroma vericileri, tütsü aroma vericileri, aroma öncülleri, diğer aroma vericiler ya da bunların karışımlarından oluşmaktadır.

Aroma maddeleri elde ediliş yöntemlerine göre üç gruba ayrılır:

1-  Doğal Aroma Maddeleri : Bitkisel veya hayvansal kaynaklardan uygun fiziksel, enzimatik ya da mikrobiyolojik yöntemler ile elde edilen maddelerdir.

2-  Doğala Özdeş Aroma Maddeleri : Kimyasal yollarla sentezlenen ya da izole edilen ve kimyasal yapısı, doğal aroma maddeleri ile aynı olan maddelerdir.

3-  Yapay Aroma Maddeleri : Kimyasal yollarla sentezlenen ancak kimyasal yapısı doğal aroma maddelerinden farklı olan, yani doğada bulunmayan maddelerdir. Aroma maddelerinin doğala özdeş olarak kullanılması sağlık açısından önem arz eder.

Helallik yönünden şüpheli olarak bakılmasına neden olan diğer bir husus hangi çözücü kullanılarak gıdaların üretiminde kullanıldığıdır. Aromaların yapısından dolayı kullanılan en yaygın çözücü etil alkoldür. Afia ürünleri üretiminde kullanılan aromalarda ise çözücü olarak etil alkol yerine; yağ bazlı olanlarda tri-asetin ve bitkisel yağ kullanılırken su bazlı aromalarda mono-propilen glikol kullanılmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.