Kapat
Hesabım
Üye Girişi
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
24.01.2024

Karmin (E120) Nedir ?

Karmin (E120, Koşineal özü), gıdalarda ve kozmetik ürünlerde renklendirici olarak kullanılan bir doğal renk maddesidir. Karmin, kırmızı renk verir ve genellikle gıdalara pembe, kırmızı veya mor renk katmak için kullanılır. Koşineal özü, yaklaşık % 20’ si karminik asit olan, böceklerin ham iken kurutulup ve toz haline getirilmiş vücut kısmından elde edilen bir boyadır. Karmin ise koşineal’ini daha fazla saflaştırılması ile elde edilir.

 

 

karmin-1

Karmin, meyve aromalı kahvaltılık tahıllar, reçel, jöle ve marmelatlar, şekerlemeler, Sosis, salam ve et ezmeleri, dondurulmuş kırmızı meyveler, deniz yosunu bazlı balık yumurtası analogları, çorbalar, et suları gibi ürünlerde kullanılmaktadır.
Hanefi, Şafii ve Hanbelilerin de içinde bulunduğu cumhur ulema; haşerat cinsi böcekleri ve sürüngenleri habais ( temiz olmayan) kapsamında görüp haram olduğu sonucuna varmışlardır. Naslarda helal olduğu açıkça belirtildiği için çekirge bu hükmün dışındadır. Dolayısıyla karminin elde edildiği kaynaktan dolayı şüpheli bir gıdadır.

karmin-2

Ayrıca karminin bazı sağlık sorunlarına neden olduğu da laboratuvar ortamları ve hastanelerde yapılan araştırmalar ile sabittir. Örnek olarak yapılan bir çalışmada, 2 ay boyunca her gün karmin içeren bir içecek tüketen 39 yaşındaki bayan hasta boğaz ağrısı, ürtiker ve düşük tansiyonla birleşik anaflaktik şok şikayeti ile sağlık kurumuna başvurmuştur. Yapılan deri ve in vitro testler sonucunda hastada koşineale karşı duyarlılık tespit edilmiş olup, bu ve benzeri araştırmalar sonucunda karminin alerjik olabileceği dikkate alınmalıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.